سوالات در حیطه اسناد تجاری

یک فقره چک نزد شخصی داشتم. پس از مدتی وجه چک را در حضور چند نفر به شخص مزبور پرداخت نمودم. حال شخص دیگری چک مرا برگشت زده است. چه اقدامی می توانم انجام دهم؟

می بایست وجه چک را به شخص ثالث دارنده آن پرداخت نموده و با شکایت باتهام خیانت در امانت ویا تقدیم دادخواست نسبت به استرداد وجه پرداختی به نفر اول طرح دعوی نمایید.

 

سلام اگر شخصی از صادر کنندۀ برات ضمانت کرده باشد و دارندۀ برات در مراجعه به صادر کننده مواعد قانونی را رعایت نکرده باشد ، آیا دارنده برات می تواند جهت دریافت وجه برات به ضامن مراجعه نماید ؟

با توجه به مقررات رأی وحدت رویه شماره 597-12/2/74 مهلت یک سال مقرر در ماده 286 قانون تجارت در مورد ظهر نویس به معنای مصطلح کلمه بوده و ناظر به شخصی که ظهر سفته را به عنوان ضامن امضاء نموده است نیست.

 

آیا در سفته‌ای که خود رقم چاپی دارد ، می‌شود رقم بالاتر را نوشت ؟ اگر بله پول تمبر آن چگونه محاسبه می‌شود؟

رقم بالاتر در صورتی می توان نوشت که به هنگام صدور و امضا سفته، متعهد ضمن آگاهی به موضوع مابه التفاوت تمبر سفته را الصاق نماید تمبر مازاد براساس تناسب رقم چاپی با تمبر موجود برای سفته محاسبه و الصاق می شود.

 

سفته ای از شخصی گرفته ام سه سال از تاریخ آن می گذرد. آیا این سفته در حال حاضر اعتبار دارد؟

سئوال ناقص است معلوم نیست سه سال از تاریخ صدور آن می گذرد یا از سررسید آن. در صورت اخیر چون امکان واخواست ظرف ده روز و اقامه دعوی ظرف یکسال از بین رفته است لذا این سفته شرایط و تضمینات سند تجاری و امتیازات خاص آنرا نخواهد داشت علی ایحال بعنوان یک سندعادی طلب، اعتبار دارد.

برای خواندن ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید:

گروه وکلای عدلجویان/سوالات در حیطه اسناد تجاری

لطفا سوالات خود را از طریق شماره تلفن زیر با ما در میان بگذارید:

021-44383567

021-44383571

/ 0 نظر / 23 بازدید